– „Andrzej Wajda – człowiek z plakatów” – wystawa plakatów filmowych autorstwa uczniów LSP w Dąbrowie Górniczej

2 lipca o godz.18.00 w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się wernisaż wystawy plakatów filmowych przygotowanych przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Ekspozycja poświęcona będzie filmowej twórczości Andrzeja Wajdy – patrona roku 2026, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, którego dorobek stanowi pomost między kinem, literaturą i historią.

Andrzej Wajda był artystą szczególnie wrażliwym na słowo pisane – w swojej twórczości wielokrotnie sięgał po dzieła literackie najwybitniejszych polskich pisarzy, adaptując je na język filmu. Wystarczy wspomnieć „Popiół i diament” według powieści Jerzego Andrzejewskiego, „Ziemię obiecaną” Władysława Reymonta, „Panny z Wilka” i „Brzezinę” Jarosława Iwaszkiewicza czy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jego filmy nie tylko popularyzowały polską literaturę, ale także zachęcały kolejne pokolenia do jej czytania i interpretowania. Wystawa ma na celu podkreślenie tego ścisłego związku między kinem i literaturą oraz pokazanie, jak tekst literacki może inspirować młodych twórców wizualnie i emocjonalnie.

Wystawa będzie mieć charakter edukacyjno-artystyczny – zaangażuje młodzież w proces interpretacji dzieł filmowych i literackich, rozwinie ich kompetencje kulturowe oraz wesprze świadome uczestnictwo w życiu kulturalnym regionu. Wystawa będzie nie tylko prezentacją talentu uczniów, ale także przestrzenią refleksji nad dialogiem między słowem a obrazem, nad rolą literatury w kształtowaniu polskiej tożsamości i sztuki filmowej.

Wydarzenie wpisuje się w misję Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, której celem jest promocja czytelnictwa poprzez kulturę oraz łączenie różnych dziedzin sztuki w działaniach popularyzujących literaturę.

Wystawa udostępniana będzie od 2 lipca do 11 września 2026 – przed i w trakcie wszystkich wydarzeń kulturalnych odbywających się w Auli. Osoby zainteresowane przyjrzeniem się z bliska prezentowanym pracom w godzinach otwarcia Mediateki, ale nie podczas imprez kulturalnych, proszone są o wcześniejszy kontakt z Działem Instruktażu i Promocji (tel. 693 266 411)  lub o zwrócenie się po pomoc w szatni.

Wstęp wolny.

KREATYWNE CZWARTKI:

W czwartki Ogród Zagłębiowskiej Mediateki tętnić będzie kreatywnością! Odbiorców zaprosimy do wspólnego tworzenia, odkrywania i eksperymentowania – tu wyobraźnia nie będzie znać granic! W ofercie znajdą się warsztaty pełne twórczej energii, działania artystyczne, projektowe i manualne, inspirujące rozmowy oraz spotkania, które pobudzą wszystkie zmysły.

SŁÓWKO O PROJEKCIE:

„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to interdyscyplinarny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest aktywizacja lokalnej społeczności i odpowiedź na potrzebę atrakcyjnej, angażującej, nowoczesnej i – co ważne – darmowej oferty kulturalnej w mieście podczas tzw. „sezonu ogórkowego”. Plenerowe spotkania, warsztaty, koncerty, pokazy filmowe i wystawa – przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Współtwórcami „Lata…” będą przede wszystkim jego odbiorcy (w tym uczestnicy I edycji projektu), bibliotekarze, pisarze, artyści, edukatorzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą! Uporządkowaniu szerokiego wachlarza tematów służyć będzie posegregowanie ich na poszczególne dni tygodnia. W programie znajdą się: literackie poniedziałki, lifestylowe wtorki, filmowe środy, kreatywne czwartki i muzyczne piątki. Projekt ma na celu wzmocnienie pozycji biblioteki jako otwartego, dostępnego centrum życia społecznego (zgodnie z zasadą „Leave no one behind”), podkreślenie roli edukacji kulturowej w działaniach na rzecz społeczności oraz realne włączenie mieszkańców w tworzenie kierowanej do nich oferty.

Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Partnerami akcji są: Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej, Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej.

Patronat medialny: Miesięcznik Śląsk, Kurier Miejski, Sosnowiec.pl, 41-200.pl, Sosnowiecki.pl.

 

 

Podziel się:
Back to top