26 września o godz. 17.00, w ramach projektu „Biblioteka Łączy” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Katowicach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, zapraszamy do Auli Zagłębiowskiej Mediateki na spotkanie autorskie z pisarzem i scenarzystą Jakubem Żulczykiem.
Rozmowę z autorem poprowadzi Karol Kućmierz. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książki autora i zdobyć cenny autograf. Wstęp wolny.
Jakub Żulczyk ur. 1983 r. w Nidzicy, mieszka w Warszawie. Studia dziennikarskie i amerykanistyczne skończył w Krakowie, na UJ. W 2006 zadebiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”, wydaną nakładem Lampy i Iskry Bożej. Ta debiutancka powieść została wznowiona w 2017 r. nakładem wyd. Świat Książki. Miesięcznik Lampa gościł go również jako autora wywiadów, recenzji, esejów. Jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv”, „Playboy”, wcześniej – „Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura – jego autorska rubryka nosiła tytuł „15 minut sławy“. W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, „Radio Armageddon“ (Lampa i Iskra Boża, wznowiona przez wydawnictwo Świat Książki w 2015 r.) okrzyknięta „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. „Radio Armageddon” zdobyło mu nominację do Paszportów „Polityki” 2008 roku. Ponowną nominację do „Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna pt. „Ślepnąc od świateł” (wyd. Świat Książki, 2014 rok). Na podstawie tej powieści stacja HBO Europe wyprodukowała serial TV (wg scenariusza autorskiego) w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Premiera miała miejsce jesienią 2018, serial dostępny jest na całym świecie na platformie HBOGO. Powieść ukazała się w wersji angielskiej wiosną 2020. Od 2020 roku, razem z Juliuszem Strachotą, Jakub Żulczyk prowadzi podcast pt. „Co ćpać po odwyku” wyprodukowany przez Storytel Polska, dostępny także na Spotify. We wrześniu 2023 premierę miała jego najnowsza powieść „Dawno temu w Warszawie”, stanowiąca kontynuację powieści „Ślepnąc od świateł”. W listopadzie tego samego roku premierę miał mini serial na podstawie książki „Informacja zwrotna” w reż. Leszka Dawida, na platformie Netflix.
„Biblioteka łączy” to wspólny projekt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Zarządu Oddziału w Katowicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, promujący książki, czytelnictwo i kulturę literacką. Nie istnieje nic innego, co w porównywalnym stopniu pobudzałoby wyobraźnię, poszerzało horyzonty, czy rozwijało kreatywność, tak jak obcowanie z literaturą. Nie ma też skuteczniejszego sposobu promocji czytelnictwa, niż bezpośredni kontakt z autorami i innymi czytelnikami. Dlatego wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Stowarzyszenia po raz kolejny sięgnęło po autorów znanych i cenionych. Imprezę uświetnią takie nazwiska jak Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Joanna Jax oraz Jacek Świdziński. Tak różnorodne grono gości z pewnością zadowoli gusta szerokiej rzeszy czytelników. Nawet tych najbardziej wybrednych.
W ramach projektu „Biblioteka łączy”, trwającego od 15 września do 15 listopada 2024 r., uczestnicy będą też mogli poznać misję i inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki w Sosnowcu, w której, niezależnie od czytelniczych gustów i upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka łączy” zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.