Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne”, serdecznie zaprasza w poniedziałek 2 czerwca o godz. 18.00 do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki.
Z autorskim, rozrywkowym monologiem „SŁOWO HORRORU” wystąpi mistrz współczesnej literatury grozy ARTUR URBANOWICZ. Autor „Inkuba”, „Paradoksu” i „Kultora” opowie m.in. o tym, co go inspiruje w polskim folklorze, jak wygląda proces pisania powieści, a jak intensywny okres po jej premierze. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę autora i zdobyć cenny autograf. Wstęp wolny.
ARTUR URBANOWICZ – urodził się 20 kwietnia 1990 w Suwałkach. Autor literatury grozy, laureat wielu nagród literackich. Absolwent matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia matematyk, z zawodu „korposzczur” i wykładowca akademicki, z charakteru chorobliwy perfekcjonista. Smykałkę do tworzenia rozmaitych historii odkrył w sobie jeszcze w dzieciństwie i pierwszą powieść napisał już w wieku czternastu lat. W opowieściach nie stroni od wątków obyczajowych i skłaniających do głębszych przemyśleń. Wnikliwy obserwator i słuchacz. Wychodząc z założenia o rozrywkowej funkcji literatury, w tekstach stawia na lekkość, chce bawić i manipulować czytelnikiem oraz obowiązkowo – na końcu – zaskoczyć.
Nominowany w plebiscycie „Przystanek Młodzi” Gazety Wyborczej za aktywne promowanie twórczością rodzinnej Suwalszczyzny. Stypendysta miasta Suwałk i miasta Gdańsk w ramach działalności artystycznej. Autor godzinnego programu one-man-show „Słowo horroru” (monologu komediowego), w którym między innymi zachęca młodzież do czytania. Jego powieści były czytane na antenie Polskiego Radia. W Maszynie do Pisania prowadzi warsztaty twórczego pisania thrillerów, horrorów, uczy jak w pisarstwie wykorzystać zagadkę, napięcie i zaskoczenie, jak pisząc grać z czytelnikiem.
Już jako dziecko potrafił przewidzieć, że zaraz wydarzy się coś złego, co wprawiało go w niepokój. Uważa, że własny interes nie zawsze jest najważniejszy, zwłaszcza jeżeli wiąże się z nim czyjaś krzywda.
BIBLIOGRAFIA / NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Gałęziste (Wydawnictwo Novae Res, 2016; wznowienie Wydawnictwo Vesper, 2019)
– Nagroda Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za rok 2016
– Złoty Kościej 2016 (w kategorii „Thriller roku”)
– Nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego
Grzesznik (Wydawnictwo Gmork, 2017; wznowienie Wydawnictwo Vesper, 2021)
– Nagroda Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za rok 2017
– Nominowana w największym plebiscycie literackim w Polsce – „Książka Roku 2017” portalu LubimyCzytać.pl
w kategorii „Horror”
Inkub (Wydawnictwo Vesper, 2019)
– Nominowana do nagrody popkulturalnej MISIE w kategorii „Wstrząsnęło”
– Drugie miejsce w plebiscycie portalu LubimyCzytac.pl „Książka Roku 2019” w kategorii „Horror”
– Złoty Kościej 2019 (w kategorii „Krajowy Hit roku”)
Dodatkowe nakrycie (opowiadanie, antologia „Zabójcze święta”; Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2019)
87 centymetrów (opowiadanie, antologia „Upiorne święta”; Wydawnictwo Akurat, 2020)
Paradoks (Wydawnictwo Vesper, 2020)
– Złoty Kościej 2020 (w kategorii „Thriller roku”)
– Trzecie miejsce w kategorii „Horror” w plebiscycie „Książka Roku” portalu LubimyCzytac.pl w kategorii „Horror”
Deman (Wydawnictwo Vesper, 2022)
Kultor (Wydawnictwo Czarna Owca, 2025)
LITERACKIE PONIEDZIAŁKI
W niemal każdy poniedziałek czerwca, lipca, sierpnia, w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, pojawią się znamienici goście, którzy przeprowadzą interaktywne lekcje tematyczne, podczas których opowiedzą o swoich najnowszych projektach – wydanych książkach, ebookach, nowych sezonach podcastu itp., a także zdradzą słuchaczom tajniki zgłębianych przez siebie dziedzin i zainteresowań. Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki.Mimo, że nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.
O PROJEKCIE:
„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to trzymiesięczny, interdyscyplinarny, edukacyjny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz ukazanie Zagłębiowskiej Mediateki jako instytucji animującej kulturę i aktywizującej miejscową społeczność, a także miejsca spotkań ludzi literatury, sztuki i nauki z czytelnikami, słuchaczami i widzami. Plenerowe lekcje tematyczne, warsztaty, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i in. przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Partnerami projektu będą nauczyciele, pisarze, podcasterzy, artyści, księgarze, edukatorzy i pedagodzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą!
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, a także międzypokoleniowa, zapośredniczona przez aktywny udział w życiu kulturalnym integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z różnych środowisk, dzielnic Sosnowca i – szerzej – miast regionu, pobudzanie w nich potrzeby poszerzania zakresu wiedzy z różnorodnych dziedzin kultury i nauki. Zadaniem organizatorów jest również edukacja kulturalna i wiążąca się z nią promocja książek beletrystycznych, poradnikowych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych, płyt CD i DVD oraz winylowych (w skrócie – różnorodnych zbiorów bibliotecznych), kształtowanie zainteresowań kulturalnych, pielęgnowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto – kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego mieszkańców, w piknikowym, wakacyjnym, swobodnym nastroju, sprzyjającym dobrej zabawie, promowaniu współpracy i naturalnej empatii!
Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Partnerami akcji są: Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Sellmusic.eu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.