W razie dokonania nieuczciwej praktyki rynkowej KONSUMENT, KTÓREGO INTERES ZOSTAŁ ZAGROŻONY LUB NARUSZONY, może żądać:
- Zaniechania tej praktyki;
- Usunięcia skutków tej praktyki;
- Złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
- Obniżenia ceny;
- Naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych, w szczególności żądania unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń oraz zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu; szkoda może mieć charakter majątkowy (uszczerbek w mieniu lub utrata spodziewanych korzyści) lub niemajątkowy (krzywda;
- Zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej, ochroną dziedzictwa narodowego lub ochroną konsumentów (tzw. pokutne).
Przysługujące konsumentowi roszczenie o naprawienie szkody na zasadach ogólnych podlega przedawnieniu według przepisów kodeksu cywilnego. Pozostałe roszczenia z tytułu nieuczciwej praktyki rynkowej przedawniają się z upływem lat trzech.
Ciężar dowodu, że dana praktyka rynkowa nie stanowi nieuczciwej praktyki wprowadzającej w błąd spoczywa na przedsiębiorcy, któremu zarzuca się stosowanie nieuczciwej praktyki rynkowej. Oznacza to, że w sporze konsument wykazuje jedynie, że kwestionowana praktyka rynkowa zaistniała, natomiast po stronie przedsiębiorcy leży wykazanie, że praktyka ta nie jest nieuczciwą praktyką wprowadzającą w błąd.
Ponadto konsument wobec którego zastosowano agresywną praktykę rynkową, co stanowi wykroczenie, zagrożone karą grzywny, może zawiadomić organy ścigania.
Jeżeli konsument przypuszcza, że nieuczciwa praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorcę może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, czyli wymierzona jest w nie tylko w niego, ale w każdego potencjalnego klienta danej firmy, wówczas może zawiadomić o swoich podejrzeniach Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznanie praktyki rynkowej za nieuczciwą praktykę rynkową stanowiącą praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów następuje w decyzji Prezesa UOKIK poprzedzonej postępowaniem administracyjnym uregulowanym w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.
Podstawa prawna: art. 12-15 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym