Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Organizator projektu „Mediateka jest Kobietą”, serdecznie zaprasza 4 marca na spotkanie autorskie z Alicją Urbanik-Kopeć, promujące książki „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu…” i „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 4 marca 2025 o godz. 18.00 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny.
Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, autorka książek historycznych. Od 2019 roku pracuje w Pracowni Dziejów Oświaty i Antropologii Kultury w Instytucie Historii Nauki PAN, jest koordynatorką do spraw Szkoły Doktorskiej Anthropos. Jej zainteresowania naukowe to dziewiętnastowieczna nowoczesność – od spirytyzmu, poprzez wystawy i wynalazczość, po społeczne ruchy emancypacji kobiet, edukacja kobiet i grup wykluczonych. W 2019 roku została nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki”, otrzymała także Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej za wybitny wkład w popularyzację historii.
O książkach:
„Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu…„ – praca seksualna na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku była nie tylko zjawiskiem społecznym, problemem prawnym i zdrowotnym, ale również chętnie używaną figurą retoryczną. O prostytucji jako zarazie moralnej grzmiały Kościół i towarzystwa abstynenckie, o niebezpieczeństwie dla płodności i rozsadniku epidemii chorób wenerycznych wypowiadali się lekarze, o zgubnych skutkach społecznych, biedzie i wykorzystywaniu dziewczyn z proletariatu pisali socjaliści. Emancypantki upatrywały w pracy seksualnej źródło chorób i powód rozpadu rodzin. Jak wyglądało życie ówczesnych pracownic seksualnych? Dlaczego powszechnie uznawano je za zagrożenie dla społeczeństwa? Alicja Urbanik-Kopeć po raz kolejny wypełnia białe plamy w społecznej historii kobiet.
„Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym” – to z kolei barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu. Czy jednak biznes małżeński naprawdę był najlepszym z rozwiązań? Korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników – autorka przybliża system prawno-społeczny panujący aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.
Publikacje:
Anioł w domu, mrówka w fabryce (2018)
Instrukcja nadużycia. Historie kobiet służących w dziewiętnastowiecznych domach (2019)
Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich (2021)
Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym (2023)
MEDIATEKA JEST KOBIETĄ to projekt Zagłębiowskiej Mediateki, którego czwarta edycja rozpocznie się już 3 marca 2025! Program został opracowany w taki sposób, by każdy znalazł w nim coś interesującego, rozwijającego, pożytecznego, inspirującego.
W pierwszym dniu imprezy przewidziano start wystawy grafik Krystyny Siwek, które zaprezentujemy w Galerii pod Świetlikiem. Odbędą się także dwa spotkania autorskie (ze słynną Panią od Feminatywów oraz z autorką książek o ludowej historii kobiet), warsztaty dla nastolatek (o menstruacji) i dla kobiet w każdym wieku (na temat profilaktyki raka piersi), specjalny pokaz filmowy (włoski hit „Jutro będzie nasze”) oraz wykład herstoryczny. W Zagłębiowskiej Mediatece zostanie także zamontowana Różowa Skrzyneczka. Na zakończenie imprezy zaprosimy natomiast na monodram przygotowany przez aktorkę filmową i teatralną Katarzynę Kołeczek.
Mediateka dba również o zdrowie! Poza prozdrowotnymi warsztatami, zapraszamy także na bezpłatne badania cytologiczne i kardiologiczne. Dzięki współpracy z Katowickim Centrum Onkologii i dzięki wsparciu Fundacji Blisko Ciebie pod Mediateką będą zaparkowane cytobus i kardiobus, w których będzie można wykonać bezpłatne badania cytologiczne i kardiologiczne.
Szczegóły na stronie internetowej www.biblioteka.sosnowiec.pl
Matronat honorowy: Sosnowiecka Rada Kobieta, kolektyw Każda jest Ważna. Patronat honorowy: Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Sponsor badań kardiologicznych: Fundacja Blisko Ciebie. Partnerzy: Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Amazonki Sosnowiec, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Studencka Księgarnia Językowa, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego.