12 października o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w ramach Festiwalu Przestrzeń Słowa zapraszamy na spotkanie “Dzikość – bezpowrotna utrata” O utracie dzikości rozmawiać będą Małgorzata Lebda, Jacek Podsiadło i Grzegorz Jankowicz.
Spotkaniu towarzyszy prezentacja wierszy, fotografii oraz „dźwięków dziczy”.
Małgorzata Lebda (ur. 1985) – poetka, od niedawna także prozaiczka. Doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ultramaratonka (w 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując projekt Czytanie wody). Dorastała w beskidzkiej wsi. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia, 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski, ukraiński, słoweński, duński, rumuński. Powieść Łakome (Wydawnictwo Znak, 2023), jej prozatorski debiut, została sprzedana do czterech krajów: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Serbii. Trwają prace nad adaptacją filmową. Książka otrzymała Nagrodę „Odkrycia Empiku”, Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników oraz nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2024) i Nike (2024).
Jacek Podsiadło (ur. 1964) – poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji BruLionu. W młodości pracował w ostrowieckiej Hucie im. Marcelego Nowotki. Gdy zrezygnował z pracy, włóczył się po Polsce. Pierwsze sukcesy literackie odnosił jeszcze w czasie, gdy nie miał stałego adresu. Sympatyzował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem Wolność i Pokój. Był wieloletnim autorem felietonów w Tygodniku Powszechnym, twórcą i redaktorem internetowego Domowego Radia Studnia. Autor ponad dwudziestu książek poetyckich i prozatorskich, zbiorów felietonów oraz książek dla dzieci. Laureat wielu nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992), Nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Miłosza (2000) oraz dwukrotnie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015 i 2017). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej (razem z Romanem Honetem). Nominowany kilkukrotnie do Nagrody Nike oraz do Nagrody Gdynia (za debiut prozatorski). Jego poezja tłumaczona była na wiele języków.
Grzegorz Jankowicz (ur. 1985) – dyrektor Instytutu Książki. Filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Autor książek: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (Kraków, 2013), Cmono. Rozmowy z pisarzami (Kraków, 2013), Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia (Wrocław, 2014), Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje (Kraków, 2015). Pod jego redakcją ukazał się tom Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków (Kraków, 2015) – prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Jest także autorem publikacji – Blizny. Eseje (Wrocław, 2019) oraz Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany (Kraków, 2020). Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.
Przestrzeń Słowa jest międzynarodowym festiwalem literacko-muzycznym, podczas którego występują czołowe zagraniczne i polskie autorki i autorzy. Zgodnie z wymogami XXI wieku festiwalowe wydarzenia posiadają nowatorski i dynamiczny charakter, przypominając multimedialne spektakle, w których słowu towarzyszy muzyka oraz bogactwo wizualizacji. Innowacyjność Przestrzeni Słowa polega także na wyjątkowym podejściu do komunikacji z odbiorcami, tworzeniu bliskich relacji, kreowaniu kameralnej i przyjaznej atmosfery pomiędzy publicznością, artystami i organizatorami. Zamierzeniem organizatorów jest tworzenie spójnej opowieści o współczesnym świecie – łączenie elementów literatury, muzyki, happeningu, sztuk wizualnych i filmu. Znakomici goście sprawiają, iż poszczególne imprezy odznaczają się atrakcyjnością oraz dramaturgią, co spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Dotychczasowe wydarzenia Przestrzeni Słowa cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności przybywającej nie tylko z Sosnowca, Katowic i okolicznych miast regionu, ale także z Gdańska, Warszawy, Krakowa czy Rzeszowa.
Czwarta edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa odbywać się będzie pod hasłem DZIKOŚĆ, wokół którego zbudowany został program tworzący spójną i konsekwentną narrację.
Tytułowa Dzikość interpretowana jest przez organizatorów wielowątkowo, z uwzględnieniem jej rozmaitych znaczeń i kontekstów. Kulturowy aspekt dzikości zostaje odczytany w festiwalowym programie jako forma niezgody na zastaną rzeczywistość, wyraz wierności sobie, konsekwencji, buntu oraz odwagi pójścia pod prąd współczesnemu światu. Odwołuje się ponadto do natury, przyrody, pierwotnych wzruszeń i emocji. Dzikość wiąże się także z tęsknotą za utraconą krainą, zaznaczającą swą obecność nie tylko w ludzkiej psychice, ale także w przestrzeni kultury i sztuki.
Program 4. edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa prezentuje się zjawiskowo, a poszczególne wydarzenia – z udziałem istotnych i inspirujących artystek i artystów – zaplanowane zostały z rozmachem. Podczas szesnastu dni festiwalowej wędrówki będziemy poruszać się w przestrzeni słowa, muzyki, wolności myślenia oraz radości z obcowania z wielkimi postaciami kultury.
Organizator Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.
Współorganizator: Biblioteka Śląska w Katowicach.
Sponsor Festiwalu: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna https://www.ksse.com.pl
Honorowy patronat nad Festiwalem Przestrzeń Słowa objęli: Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.
Partnerzy Festiwalu: Instytut Cervantesa w Krakowie, Pub Księgarnia w Sosnowcu, Hotele Diament, Hotel Centrum Sosnowiec, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu oraz Księgarnia Stronnicza.