Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne”, w tym cyklu „Familijne soboty”, zaprasza 12 lipca o godz. 11.00 do udziału w inspirujących warsztatach dla dzieci i młodzieży z Sylwią Błach,na podstawie książki „Nie boję się potworów”, które odbędą się w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki.
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zakupu książek autorki i zdobycia cennego autografu. Wstęp wolny. Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.
Autorka znana z książek dla dorosłych, tworząca głównie literaturę grozy i fantasy, tym razem spotka się z dziećmi, by porozmawiać z nimi o tym jak radzić sobie ze strachem i lękiem, oraz podyskutować o tym, dlaczego czytanie jest „strrrrasznie” fajne. Dodatkowo, jako osoba przemieszczająca się na wózku inwalidzkim, opowie dzieciom o swoim świecie i życiu, poruszając ważne tematy i dzieląc się skutecznymi sposobami na walkę z przeszkodami i uprzedzeniami.
SYLWIA BŁACH – rocznik 1991. Pisarka powieści grozy, thrillerów, horrorów i książek dla dzieci – teksty jej autorstwa ukazały się w języku polskim, czeskim i angielskim. Dziennikarka, programistka, od 2012 roku blogerka (pisze o modzie, która jest jej hobby, o technologii, a także często dzieli się swoimi przemyśleniami), influencerka. Modelka bodypositive – wzięła udział w różnych projektach fotograficznych, między innymi projekcie „Pełnosprawni w miłości” – promującym seksualność osób z niepełnosprawnościami, sesji bodypositive dla marki bieliźnianej Panache, kalendarzu Fundacji SMA, reklamie Orange, reklamie autobusów Solaris i innych. Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Strach” w 2010 roku. W 2012 wydała pierwszą powieść „Bo śmierć to dopiero początek”. W 2015 roku wydała zbiór opowiadań „Trzy lata strachu”. W 2017 roku wydała powieść „Syndrom Riddocha. Tom pierwszy. Lepszego świata nie będzie” oraz leksykon fantastycznych stworzeń dla dzieci „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” (wznowiony w 2024 roku). W 2024 roku ukazał się jej thriller psychologiczny „Pokój krwi”. W technologiach interesuje ją najbardziej miejsce styku człowieka i technologii. Została wybrana jedną z ambasadorek DigitalEU Komisji Europejskiej, jedna z 22 kobiet, które warto śledzić w 2022 roku według magazynu Forbes oraz 1 ze 100 najbardziej inspirujących osób z niepełnosprawnością w Polsce wg magazynu Integracja. Prowadzi profil na Instagramie VamppiV poświęcony literaturze, technologiom, podróżom i życiu na wózku inwalidzkim. Od marca 2022 roku prowadzi autorski program SCRIPTOPHOBIA poświęcony horrorowi.
Uwielbia rozwiązywać problemy i przekładać zawiłe tematy na prosty język. Szczególnie interesują ją tematy związane z grami komputerowymi, cyfrową dostępnością, sztuczną inteligencją i mediami społecznościowymi. Walczy o lepszy świat.
BIBLIOGRAFIA:
· Strach – zbiór opowiadań grozy (Wydawnictwo Radwan, 2010)
· Bo śmierć to dopiero początek (Wydawnictwo Radwan, 2012; ebook – Wydawnictwo Estymator, 2021; Wydawnictwo Horror Groza, 2022)
· Trzy lata strachu (Wydawnictwo Horror Masakra, 2015; ebook – Wydawnictwo Estymator, 2022, Wydawnictwo Horror Groza, 2022)
· Syndrom Riddocha. T.1 Lepszego świata nie będzie (Wydawnictwo Dom Horroru, 2017; audiobook – Wydawnictwo Audioteka, 2020)
· Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory. Antologia (Wydawnictwo Albus, 2017, 2024; audiobook – Wydawnictwo Heraclon International, 2021)
· Pokój krwi (Wydawnictwo Dlaczemu, 2024)
FAMILIJNE SOBOTY:
W soboty organizatorzy projektu skupią się na najmłodszych odbiorcach swojej oferty. W związku z tym, w programie znajdą się liczne warsztaty i kreatywne spotkania przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.
Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki.
Mimo, że nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.
SŁÓWKO O PROJEKCIE:
„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to trzymiesięczny, interdyscyplinarny, edukacyjny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz ukazanie Zagłębiowskiej Mediateki jako instytucji animującej kulturę i aktywizującej miejscową społeczność, a także miejsca spotkań ludzi literatury, sztuki i nauki z czytelnikami, słuchaczami i widzami. Plenerowe lekcje tematyczne, warsztaty, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i in. przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Partnerami projektu będą nauczyciele, pisarze, podcasterzy, artyści, księgarze, edukatorzy i pedagodzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą!
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, a także międzypokoleniowa, zapośredniczona przez aktywny udział w życiu kulturalnym integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z różnych środowisk, dzielnic Sosnowca i – szerzej – miast regionu, pobudzanie w nich potrzeby poszerzania zakresu wiedzy z różnorodnych dziedzin kultury i nauki. Zadaniem organizatorów jest również edukacja kulturalna i wiążąca się z nią promocja książek beletrystycznych, poradnikowych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych, płyt CD i DVD oraz winylowych (w skrócie – różnorodnych zbiorów bibliotecznych), kształtowanie zainteresowań kulturalnych, pielęgnowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto – kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego mieszkańców, w piknikowym, wakacyjnym, swobodnym nastroju, sprzyjającym dobrej zabawie, promowaniu współpracy i naturalnej empatii!
Partnerami akcji są: Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Sellmusic.eu.Patronat medialny: TVS, Miesięcznik Śląsk, Kurier Miejski, Sosnowiec.pl, MiastoDzieci.pl, 41-200.pl, SilesiaDzieci.pl, Sosnowiecki.pl. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).