Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu–organizator akcji „Lato na luzie–wakacyjne pikniki kulturalne”,w tym cyklu „Muzyczne piątki” zaprasza 1 sierpnia o godz. 18.00 do udziału w plenerowych warsztatach na temat kultury hiszpańskiej i tańca z Agnieszką Malicką oraz recitalu gitarowym w stylu hiszpańskim,w wykonaniu Andrzeja Otremby,które odbędą się w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki.
Wstęp wolny.
A może by tak spędzić choć jeden wieczór w Hiszpanii? Zapraszamy na kameralny koncert będący połączeniem klasycznej muzyki gitarowej z tańcem flamenco. Emocjonujące, pełne południowego temperamentu dzieła hiszpańskich kompozytorów (m.in. Albeniz, de Falla, Tarrega) zabiorą publiczność w wakacyjną podróż do najpiękniejszych zakątków tego fascynującego kraju.
W towarzyszącym nastrojowym dźwiękom gitary tańcu wykorzystane zostaną charakterystyczne dla sztuki flamenco rekwizyty: wachlarz, jedwabna chusta, kastaniety. Nie zabraknie też opowieści o Hiszpanii. Olé!
Czas trwania: ok. 60 min
Agnieszka Malicka – taniec flamenco, kastaniety
Andrzej Otremba – gitara
Agnieszka Malicka – tancerka flamenco. Założycielka i właścicielka Studia Tańca Hola Flamenco! w Katowicach, jedynej na Śląsku szkoły tańca ukierunkowanej na naukę flamenco oraz gry na kastanietach. Swoje umiejętności szlifowała pod okiem znakomitych hiszpańskich tancerzy w słynnych andaluzyjskich szkołach flamenco biorąc udział w licznych kursach i warsztatach mistrzowskich. Od 2010 roku prowadzi zajęcia flamenco oraz organizuje warsztaty tańca w Polsce i w Hiszpanii. Ma na swoim koncie występy w całej Polsce. Od 2002 można ją także oglądać w brawurowym i monumentalnym spektaklu plenerowym Teatru HoM pt. „Don Kichot”, gdzie jest odtwórczynią roli tańczącej Dulcynei, wybranki serca tytułowego bohatera. W 2024 r. została zaproszona do współpracy przez Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce przy organizacji akcji promocyjnej mającej na celu przybliżenie kultury Hiszpanii. Współpracowała z wieloma znakomitymi artystami, m.in.: Michałem Czachowskim (gitarzysta flamenco), Juliuszem Ursynem Niemcewiczem (śpiewak Opery Śląskiej), czy kwartetami smyczkowymi: Aquartet oraz Quartetto Nero. Obecnie, dzięki wspólnemu projektowi z gitarzystą Andrzejem Otrembą, łączy swoje ulubione gatunki muzyczne – muzykę klasyczną oraz flamenco.
Andrzej Otremba – gitarzysta. Z wyróżnieniem ukończył klasę gitary na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncertował we wszystkich ważniejszych miastach Polski oraz za granicą: Słowacja, Niemcy, Węgry, Francja oraz Chile. Wielokrotny laureat i zwycięzca konkursów gitarowych w kraju i za granicą. Ma w dorobku dwie płyty- pierwsza, solowa, z dziełami Joaquina Rodrigo, J.S. Bacha oraz J.K. Mertz’a, druga natomiast to efekt działalności Duo Classico – duetu gitarzysty i flecistki. Duet nagrał album „Sweet & Spicy”, na którym umieszczony został przekrojowy program muzyki świata. W swoim repertuarze posiada utwory na gitarę z różnymi składami kameralnymi. Jest członkiem grupy współpracującej z aranżerem, pianistą Pawłem Steczkiem. Grał u boku takich sław jak Anna Serafińska, Mieczysław Szcześniak stając się tym samym gitarzystą uniwersalnym, nie bojącym się jazzowych wyzwań. Andrzej dokonał licznych nagrań dla TV, radia, nagrań studyjnych. Prowadzi też działalność pedagogiczną.
MUZYCZNE PIĄTKI:
Piątkowe wieczory spędzimy w muzycznym klimacie. Ostatecznie nazwa „MEDIATEKA” zobowiązuje, w związku z czym celem organizatora będzie udowodnienie uczestnikom, że w sosnowieckiej Bibliotece znajdą nie tylko książki, lecz również różnorodne zbiory multimedialne. Każdemu muzycznemu piątkowi towarzyszyć będzie ekspozycja zbiorów tematycznie związanych z tematem przewodnim wieczoru, a zaproszeni do Mediateki goście i artyści, prócz muzycznych wrażeń, dostarczą słuchaczom sporej porcji wiedzy.
Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki. Mimo, że nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.
„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to trzymiesięczny, interdyscyplinarny, edukacyjny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz ukazanie Zagłębiowskiej Mediateki jako instytucji animującej kulturę i aktywizującej miejscową społeczność, a także miejsca spotkań ludzi literatury, sztuki i nauki z czytelnikami, słuchaczami i widzami. Plenerowe lekcje tematyczne, warsztaty, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i in. przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Partnerami projektu będą nauczyciele, pisarze, podcasterzy, artyści, księgarze, edukatorzy i pedagodzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą!
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, a także międzypokoleniowa, zapośredniczona przez aktywny udział w życiu kulturalnym integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z różnych środowisk, dzielnic Sosnowca i – szerzej – miast regionu, pobudzanie w nich potrzeby poszerzania zakresu wiedzy z różnorodnych dziedzin kultury i nauki. Zadaniem organizatorów jest również edukacja kulturalna i wiążąca się z nią promocja książek beletrystycznych, poradnikowych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych, płyt CD i DVD oraz winylowych (w skrócie – różnorodnych zbiorów bibliotecznych), kształtowanie zainteresowań kulturalnych, pielęgnowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto – kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego mieszkańców, w piknikowym, wakacyjnym, swobodnym nastroju, sprzyjającym dobrej zabawie, promowaniu współpracy i naturalnej empatii!