Kolejnym gościem „Kwadransa Twarzą w Twarz”, kulturalnego talk show Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jest Przemysław Kania – aktor, pedagog, społecznik.
Zapraszamy do subskrybowania kanału programu www.youtube.com/@15twt. Wszystkie odcinki są publikowane właśnie tam, a także na Facebooku Biblioteki oraz – w wersji audio – w popularnych serwisach podcastowych. Odcinek zrealizowano w ramach promocji 10. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej „10 TEATRÓW NA 10-LECIE” (17-28 listopada 2024).
Przemysław Kania – Najbardziej kręci go bycie społecznikiem, ale jest aktorem i nauczycielem. Polski aktor teatralny, dr hab. sztuk teatralnych. Adiunkt i profesor Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a od niedawna dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Od 2007 roku aktor Teatru Zagłębia, zagrał w ponad 30 sztukach teatralnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu. Pokazuje teatr ludziom, którzy na co dzień nie mają dostępu do profesjonalnych scen teatralnych u siebie, w małych miejscowościach.
“Kwadrans twarzą w twarz” to pierwszy zagłębiowski talk show! Projekt ma na celu przedstawienie sylwetek naszych lokalnych, „kulturalnych” bohaterów – osób, które poprzez swoje projekty i sukcesy pokazują, że Sosnowiec to miasto nietuzinkowych osobowości, utalentowanych ludzi, pozytywnie zakręconych artystów.
Autorki projektu, Alicja Ludwichowska i Klaudia Pluta zaplanowały na początek serię wywiadów z ludźmi ze świata kultury pochodzącymi z Sosnowca. Ich goście, niezależnie od dziedziny w jakiej się specjalizują, będą osobami, które zdobywają szczyty swoich możliwości, a wręcz przekraczają swe granice, nie boją się wyzwań, są kreatywni, czasem wręcz szaleni w realizowaniu swoich wizji. Łączy ich na pewno jedno – pasja i zaangażowanie w to, co robią.
O PROJEKCIE:
W programie jubileuszowej – 10. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej „10 TEATRÓW NA 10-LECIE”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, znalazły się: spektakle, koncerty, konkurs, pokazy filmowe, wystawy i zajęcia edukacyjne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Teatr Mumio, Walny Teatr, Kolektyw Impro Silesia, Grupa O!Teatr, Dominika Ostałowska i wielu innych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wybranych imprezach obowiązywać będą bezpłatne wejściówki). Szczegółowy program dostępny na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl, w mediach społecznościowych, na plakatach i ulotkach.
Podczas jubileuszowej edycji imprezy przyjrzymy się z bliska aż 10 rodzajom teatru, w tym, bardzo dziś popularnemu teatrowi improwizacji, teatrowi szekspirowskiemu (w uwspółcześnionym ujęciu), teatrowi absurdu, terapeutycznemu, lalkowemu (w wydaniu dla dzieci, ale również dla dorosłych). Nie zabraknie wydarzeń poświęconych teatrowi tańca, burlesce, piosence aktorskiej, teatrowi cieni, a także teatrowi telewizji.
Projekt adresowany jest do wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków, przez młodzież, dorosłych, po seniorów. Honorowym patronatem 10. Sosnowiecką Jesień Teatralną objął Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Partnerami akcji są: Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, Zagłębie Talentów, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.