11 milionów złotych przeznaczy miasto na stworzenie 26 pracowni w kilku sosnowieckich szkołach. Wśród nich zobaczymy m.in. pracownię geodezyjną, spawalniczą czy prosektorium z salą zabiegową. Szkolnictwo zawodowe w Sosnowcu w zdecydowanej większości skupione jest wokół dwóch Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i właśnie w tych dwóch ośrodkach do końca 2026 roku powstaną nowoczesne pracownie.
Projekt przewiduje remont i modernizację oraz wyposażenie pracowni zawodowych w trzech placówkach edukacyjnych wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Największe zmiany czekają Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska przy ulicy Legionów, ponieważ prace będą dotyczyły nie tylko stworzenia pracowni, ale również dostosowania budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Przebudujemy kilkanaście sal, w których powstaną trzy profesjonalne pracownie projektowania grafiki komputerowej i druku cyfrowego, stworzymy pięć pracowni logistyki, dwie pracownie elektryczne i jedną energetyczną oraz geodezyjną. Utworzymy również salę terapeutyczną, w której specjaliści będą wspomagać naukę, komunikację i zapewniać wsparcie pedagogiczno-psychologiczne dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Dużym wyzwaniem będzie budowa w budynku Technikum nr 6 windy, przebudowane zostaną sanitariaty wraz z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei w Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym przy Kilińskiego zostanie przeniesiony plac manewrowy. – Mamy szkolny ośrodek szkolenia kierowców, mamy samochody i wykwalifikowaną kadrę. To nam pozwala na przygotowanie uczniów w ramach lekcji do przyszłego egzaminu – tłumaczy Michał Waśniewski, wicedyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego. W tej placówce zmodernizowana i doposażona zostanie również pracownia spawalnicza, będzie też sala terapeutyczna.
– Zmiany czeka także budynek Technikum nr 4 Transportowego. Ta szkoła już może pochwalić się całym nowym pawilonem, w którym uczniowie zdobywają wykształcenie na kierunkach technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik eksploatacji portów i terminali, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik spedytor, technik logistyk, technik mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik lotniczy. Tam też powstał terminal lotniczy z identycznymi funkcjami jak te na prawdziwych lotniskach. Uzupełnieniem oferty będzie stworzenie sali terapeutycznej – podkreśla Zbigniew Zalas, dyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego.
W przypadku CKZiU z siedzibą przy ul. Gen. S. Grota Roweckiego 64 zdecydowanie największą uwagę przyciąga stworzenie zupełnie nowego pawilonu tuż obok istniejącej hali gimnastycznej na potrzeby pracowni diagnostyczno-zabiegowej; groomerskiej oraz prosektorium z salą zabiegową. To wszystko na potrzeby kierunku technik weterynarii. W tym samym pawilonie powstaną także dwie pracownie technologii gastronomicznej. W budynku utworzone zostanie laboratorium tekstylno-odzieżowe oraz dwie pracownie konstrukcji i modelowania odzieży. Znajdzie się tam również przestrzeń na potrzeby pracowni multimedialnej. – Stworzymy również strefę doświadczeń sensorycznych w tym pokój relaksacyjny, wyciszenia oraz pokój deprywacji sensorycznej. W ramach projektu wybudujemy windę dla osób z niepełnosprawnością, klatkę schodową z bezpośrednim dostępem do szatni oraz łazienki dla kobiet, mężczyzn oraz osób z niepełnosprawnością, dostępnych bezpośrednio z holu – opisuje Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego.
W znajdującym się tuż obok budynku dawnego liceum ekonomicznego, w którym kilka lat temu miasto wybudowało od podstaw warsztaty dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i ekonomiczno-reklamowej wraz z „mini hotelem”, stworzone zostanie centrum psychologiczno-pedagogiczne oraz studio fotograficzne wraz z zapleczem.
– To będą olbrzymie możliwości rozwoju dla naszych uczniów. To wszystko będzie możliwe dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu województwa śląskiego i pozyskaniu ponad 9 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Koszt całego projektu wyniesie 11 mln zł.
Dofinansowanie jest przyznane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, w ramach Osi Priorytetowej X Fundusze Europejskie na Transformację, Działanie 10.14 Infrastruktura szkolnictwa zawodowego.