Każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na strychach, klatkach schodowych, opuszczonych budynkach i węzłach ciepłowniczych. Wiele z nich próbuje przetrwać ten trudny okres w altanach ogrodowych, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu corocznie prowadzi działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom osób bezdomnych, samotnych i bezradnych w okresie zimowym. W tym celu, przy współpracy ze Strażą Miejską, Policją i sosnowieckimi placówkami wsparcia, organizowana jest „Akcja Zima”.
– W ramach przygotowania do „Akcji Zima”, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzą monitoring środowisk osób bezdomnych, starszych, samotnych i niezaradnych życiowo, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki zimy. Planowane są kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, dokonywane przez pracowników socjalnych wraz ze Strażą Miejską – tłumaczy Monika Holewa, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.
Wzorem lat ubiegłych w ramach „Akcji Zima” przygotowane zostały apele w formie ulotek i plakatów do mieszkańców Sosnowca, Zarządców Budynków Mieszkalnych, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, PKP dotyczące przekazywania informacji osobom bezdomnym o możliwości skorzystania z noclegu w placówkach funkcjonujących na terenie miasta.
W okresie zimowym osoby bezdomne mogą skorzystać z pomocy w formie schronienia w sosnowieckich placówkach:
- Ośrodek Opiekuńczy dla Bezdomnych przy ul. Piotrkowskiej 19 prowadzony przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu, który obecnie posiada 50 miejsc całodobowego schronienia. Ośrodek udziela pomocy osobom, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie schronienia. Prawo pobytu w placówce przysługuje na podstawie decyzji administracyjnej. Natomiast zasady odpłatności za korzystanie z pobytu w ośrodku określa Uchwała Rady Miejskiej w Sosnowcu.
- Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi przy ul. Szpitalnej 1 prowadzony przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu, który dysponuje 15 miejscami. Schronisko przeznaczone jest dla osób bezdomnych, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki systemu ochrony zdrowia. Schronisko zapewnia całodzienne wyżywienie, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
- Ogrzewalnia przy ul. Piotrkowskiej 23 prowadzony przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu, zabezpiecza schronienie w okresie zimowym osobom bezdomnym. Działa sezonowo w okresie od listopada do kwietnia w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego. Posiada 14 miejsc siedzących. Zaznaczyć należy, że w przypadku gwałtownych zmian temperatury, silnych mrozów, opadów atmosferycznych godziny funkcjonowania Ogrzewalni mogą być zmienione. Prawo do pobytu w Ogrzewalni mają osoby z terenu miasta Sosnowca, które same się zgłosiły lub zostały przywiezione przez Policję, Straż Miejską lub Pogotowie.
- Osoby bezdomne mają możliwość skorzystania z kąpieli i zmiany odzieży w Łaźni przy ul. Piotrkowskiej 17 prowadzonej przez Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu.
– Warto również zaznaczyć, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotowany jest na przyjęcie 6 osób, które nie mogą przebywać w swoich mieszkaniach np. z powodu awarii ogrzewania. Ponadto matki z dziećmi i kobiety w ciąży znajdujące się w trudnej sytuacji, mogą skorzystać ze schronienia w Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Sosnowcu przy ul. Szymanowskiego 5a. Nadmienić także należy, że osoby, które nie mają możliwości zapewnienia sobie gorącego posiłku mogą skorzystać z posiłków w Stołówce Środowiskowej Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w dni robocze, oraz suchego prowiantu na dni wolne od pracy w dwóch placówkach na terenie miasta Sosnowiec, tj. przy ul. Szymanowskiego 5a oraz przy ul. Plac Kościuszki 5. Wart podkreślenia jest fakt, że również Ośrodek Opiekuńczy dla Bezdomnych jak i Ogrzewalnia na okres zimy mają przygotowane dla podopiecznych zupy błyskawiczne, herbatę oraz odzież – dodaje Monika Holewa.
Podkreślić również należy, że w mieście działa Noclegownia dla osób bezdomnych przy ul. Kaliskiej 25 prowadzona przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Noclegownia posiada 40 miejsc noclegowych dla bezdomnych mężczyzn. Noclegownia jest czynna codziennie w okresie od października do marca od godziny 18.00 do godziny 8.00, od kwietnia do września od godziny 19.00 do godziny 7.00 natomiast w dni świąteczne całodobowo. Aktualnie osoby zgłaszające się z prośbą o udzielenie pomocy w formie schronienia umieszczane są w placówkach na bieżąco.
– W przypadku silnych mrozów Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia wraz z PKM Sosnowiec jest w stanie uruchomić, tak jak w latach ubiegłych, Ciepłobus, w którym wydawane będą gorące posiłki, herbata oraz będzie można się ogrzać. Jeśli w wyżej wymienionych placówkach, w przypadku silnych mrozów nie będzie miejsca, osoby bezdomne będą mogły spędzić noc w ciepłych pomieszczeniach Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia – zapewnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Prosimy o informowanie w razie konieczności osób bezdomnych przebywających na klatkach schodowych, poddaszach, piwnicach, dworcach o możliwości uzyskania pomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu przy ul. 3 Maja 33 tel. 32 296 22 26.
OSOBY BEZDOMNE Z TERENU MIASTA SOSNOWCA MOGĄ UZYSKAĆ SCHRONIENIE W:
- Ośrodku Opiekuńczym dla Bezdomnych ul. Piotrkowska 19 tel.: 32 294 70 52
- Noclegowni CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ ul. Kaliska 25 tel.: 32 266 22 26
- Ogrzewalni , ul. Piotrkowska 23 tel.: 501 358 211
- Schronisku dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi, ul. Szpitalna 1 tel.: 518 412 150
- Ośrodku Interwencji Kryzysowej, ul. Szymanowskiego 5a tel: 32 298 93 87
Osoby bezdomne w sprawie pomocy finansowej i rzeczowej powinny zgłaszać się zgodnie z ostatnim miejscem zameldowania lub faktycznego pobytu do pracowników socjalnych przyjmujących w nw. Sekcjach Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.
- Sekcja Pomocy Środowiskowej Nr 1 “ZAGÓRZE” pokoje od 4 do 7, 15, 17 ul. Szpitalna 1, tel. 695 140 383, mail: pt1@mopssosnowiec.pl
- Sekcja Pomocy Środowiskowej Nr 2 “KLIMONTÓW” pokoje od 1 do 4 ul. Hubala Dobrzańskiego 99, tel. 32 296 98 18, 32 291 89 22 pt2@mopssosnowiec.pl
- Sekcja Pomocy Środowiskowej Nr 3 “NAFTOWA” pokoje od 1 do 7 ul. Naftowa 35, tel. 32 293 44 36 pt3@mopssosnowiec.pl
- Sekcja Pomocy Środowiskowej Nr 4 “WAWEL” pokoje 1,2,5,7 ul. Zamkowa 8A, tel. 887 997 611 pt4@mopssosnowiec.pl
- Sekcja Pomocy Środowiskowej Nr 5 “POGOŃ” pokoje od 1 do 5, 10, 11 ul. Hallera 5 tel. 32 291 21 97 pt5@mopssosnowiec.pl
Osoby bezdomne w sprawie schronienia powinny zgłaszać się do Zespołu ds. Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.
- Zespół ds. Usług ul. 3 Maja 33 pokoje nr: 107, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 208 tel. 32 296 22 25, 32 296 22 26, 32 296 22 31, 32 296 22 49, 32 296 22 70, 32 296 22 90, 32 296 22 91, dsn@mopssosnowiec.pl, dub@mopssosnowiec.pl
Osoby bezdomne w sprawie pomocy w formie pracy socjalnej powinny zgłaszać się do Zespołu Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.
- Zespół Pracy Socjalnej ul.Rzeźnicza 12, tel. 32 292 02 03 zps@mopssosnowiec.pl