Od 1 stycznia 2025 obowiązek segregacji obejmuje również tekstylia i odzież!
Od 1 stycznia 2025 r. na każdą gminę zostaje nałożony ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Wynika on z nowych regulacji dotyczących segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej oraz zapisów wynikających wprost z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579), zgodnie z którym – od nowego roku, gminy są zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w tzw. Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Wprowadzenie powyższych obowiązków oznacza, że od 1 stycznia 2025 roku – ubrań, jak i innych tekstyliów, których będziemy pozbywać się z gospodarstwa domowego – nie można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane pozostałe po segregacji, należy więc odwieźć je do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (GPSZOK), tj. „Ekostacji Juliusz”, zlokalizowanej przy ul. Grenadierów 21 w Sosnowcu.
Jest to miejsce, w którym mieszkańcy naszej gminy, mogą bezpłatnie pozostawić swoje odpady, których nie mogą wyrzucić do przydomowych pojemników. Do odpadów typu tekstylia i odzież zaliczamy: odzież, materiałowe obrusy, firany, zasłony, koce, pościel, narzuty, prześcieradła, zużyte obuwie. Rzeczy, które są nam już niepotrzebne, ale wciąż nadają się do użycia mogą być przydatne komuś innemu. Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności ubrania, które można jeszcze użytkować, przekazać osobom potrzebującym.
Odzieży i tekstyliów nie można wrzucać do odpadów zmieszanych, a niewłaściwa segregacja odpadów może wiązać się z naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gospodarka odpadami komunalnymi:
Od 1 grudnia 2020 r. opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości (odpady zbierane w sposób selektywny), na których zamieszkują mieszkańcy wynosi miesięcznie 27,70 zł od każdej osoby zamieszkującej na danej nieruchomości (uchwała Nr 592/XXXII/2020 Rady Miejskiej w Sosnowcu).
Informujemy mieszkańców Sosnowca, że w przypadku zbyt małej ilości worków na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny: „Papier”, „Szkło”, „Metale i tworzywa sztuczne” dodatkowe można pobrać w wyznaczonych puntach na terenie naszego miasta.
Referat Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Wydziale Ekologii i Gospodarki Odpadami przy ul. Mościckiego 14 pok. 4,
Siedziba Remondis Sosnowiec Sp. z o. o. ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 11B,
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. ul. Grenadierów 21.
AKTUALNE INFORMACJE (oldsosnowiec.pl)
- Informacja Prezydenta Miasta dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałej o możliwości wyłączenia z gminnego systemu odbierania odpadów komunalnych
- OŚWIADCZENIE właściciela nieruchomości niezamieszkałej o wyłączeniu z gminnego systemu w okresie_01.01.2024-31.03.2026
- Elektrośmieci/elektroodpady
- Deklaracje śmieciowe
- Wzór zgłoszenia zapotrzebowania na dostarczenie kontenera lub worków na odpady zielone dla nieruchomości wielorodzinnej